Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Zümrüt Tasarım 10 Ocak 2012 tarihinde kurulmuş olup; reklam sektörüne yeni bir bakış açısı getirerek sektörde yaşanan problemlerden ders çıkararak gelişim odaklı, şeffaf , ulaşılabilir, müşteri odaklı yüksek kalitede üretim ve hizmeti esas alan bir firma olmak amacı ile kurulmuştur.

  • Fevzi Çakmak, 6151. Sk No:2, 07210, 07210 Kepez/Antalya
  • tasarim@zumruttasarim.com
  • +90 242 325 15 10
Küçük Yatak Odası Dekorasyonu İçin 8 Öneri

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu İçin 8 Öneri

1. Açık Renkler Tercih Edin

Küçük yatak odası dekorasyonu uygulamalarında dikkate almanız gereken en önemli ayrıntı odanızda açık renklerin hakim olduğu bir hava yaratmak. Böylece hem odanızı olduğundan daha geniş gösterebilir hem de ferah ve rahatlatıcı bir ortam hazırlayabilirsiniz. Bunun için dilerseniz duvarları olabildiğince açık renklere boyayarak mobilyalarınızı ise tam tersi duvar rengiyle kontrast oluşturacak şekilde tercih edebilirsiniz. Birbiri ile zıt olan renklerin oluşturduğu görsel bütünlüğe hiç şüphesiz ki bayılacaksınız. Öte yandan bir diğer alternatif olarak da hem duvarları, hem kapıyı açık renklere boyayabilir; hem de açık renklerde mobilyalar seçebilirsiniz.
Bu sayede yatak odanızda modern ve dönemin gözde dekorasyon trendlerinden biri olan minimal bir tarz yakalayabilirsiniz. Bu noktada çok soğuk bir görüntü elde edeceğinize dair endişe duyuyorsanız Lova Yatak'ın farklı zevklere hitap eden renkli ev tekstili ürünleri ile yatak odanıza renk katabilirsiniz.

2. Odanızda Derinlik Katacak Aynalar Kullanın

Aynalar, dar ve küçük alanları geniş ve olduğundan daha büyük gösterme noktasında en başarılı aksesuarlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Elbette bu noktada ayna seçiminiz ve odanızda aynayı nereye yerleştireceğiniz de önemli. Aynayı, odanızın güneş ışığını en çok gören yerinde kullanmak basit ama şahane bir illüzyon yaratmanıza yardımcı olabilir. Bunun için pencerenin tam karşısını tercih edebilirsiniz. Böylece pencereden içeri giren doğal güneş ışığı aynaya yansıyacak ve yatak odanızın daha ferah görünmesine katkıda bulunacaktır.

3. Gün Işığından En İyi Şekilde Yararlanın

Küçük yatak odası dekorasyonu oluştururken göz önünde bulundurmanın faydalı olacağı bir diğer öneri ise odanızı olabildiğince doğal ışık ile aydınlatmak. Bunun için ise tam da tahmin edebileceğiniz gibi pencerelerin önünü açık bırakmanız gerekiyor. Bu nedenle kalın, koyu renkli ve uzun perdeler kullanmak yerine ışığı engelleyemeyecek ince, tül perdelere yönelmek en doğru karar olacaktır.

4. Fonksiyonel Depolama Alanları Yaratın

Küçük yatak odalarının belki de en büyük dezavantajı çok eşya olmasından kaynaklanan dağınık görünümdür. Bunun için de gereksiz veya fazla kullanmadığınız eşyaları ortadan kaldırmaya yardımcı olacak fonksiyonel depolama çözümlerine ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Örneğin hem yazın hem de kışın giydiğiniz kıyafetleriniz gardrobunuza sığmıyorsa alternatif bir mobilyaya ihtiyacınız var demektir. Öte yandan ekstra bir dolap almak hem odanın içinde bir başka karmaşaya neden olabilir hem de size ekstra maliyet yaratabilir. Oysaki bazalı yataklar ile bu sorunu çok basit bir biçimde ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Portatif Raflarla Alandan Tasarruf Edin

Küçük oda dekorasyonu denildiğinde önem vermeniz gerekenlerden bir tanesi de yatak odanızdaki her bir metrekareyi en etkili biçimde kullanmak. Hareket alanınızı kısıtlamamak adına duvarınıza şık raflar asabilir, bunları da birer depolama alanı olarak kullanabilirsiniz.
Bunun yanı sıra duvarda herhangi bir eşya sığmayacağını düşündüğünüz noktalara da köşe raflar asabilirsiniz. Tarzınızı yansıtacak yönde seçmiş olduğunuz raflara kitaplarınızı, fotoğraf çerçevelerini, mumları, takıları ve daha başka dekoratif aksesuarlarınızı yerleştirebilirsiniz. Üstelik rafları tavana kadar devam edecek biçimde monte ederek derinlik algısı oluşturabilir, küçük bir alanda harikalar yaratabilirsiniz.

6. Küçük Ama İşlevsel Mobilyalar Tercih Edin

Eğer yatak odanız küçükse mobilya seçimi yaparken bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Örneğin çok büyük bir karyola ya da baza almak yerine ihtiyacınızı karşılayacak ve sizi rahat ettirecek bir alternatife yönelebilirsiniz. Hantal mobilyalar yerine hem minimal hem de işlevsel mobilyalar tercih etmek, alanınızı en etkili şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için daha önce de belirttiğimiz gibi bazalı bir yatak satın alabilirsiniz. Yatak odanızda bir çalışma masası da bulundurmanız gerekiyor ise katlanabilen modelleri tercih edebilirsiniz.

7. Odak Alanı Yaratın

Yatak odalarında odak noktası olarak kullanabilen bölüm çoğunlukla yatak başlığıdır. Bunun için işe yatağınız için olabildiğince şık ve dikkat çekici bir yatak başlığı almakla başlayabilirsiniz. Ek olarak yatak başlığının üzerine raflar, tablolar ya da çerçeveler asarak odak noktanızı zenginleştirebilirsiniz.

8. Aydınlatma Seçimini Doğru Yapın

Dar alanlar için ışığın doğru kullanımı bir hayli önemli.Bu nedenle eğer yatak odanıza giren doğal ışık miktarı beklentinizi karşılamıyor ise aydınlatıcılardan faydalanmanız gerekebilir. Tıpkı mobilyalarınızda olduğu gibi aydınlatma ürünlerinde de olabildiğince minimal modelleri tercih etmelisiniz. Örneğin sade ve modern tavan aydınlatmaları veya duvar aplikleri yatak odanız için ideal seçim olacaktır. Bu yazımızda sizlere, küçük yatak odası dekorasyonu konusunda ilham olabileceğini düşündüğümüz önerileri sıraladık. Önerilerimizi hayata geçirerek yatak odanızın küçük oluşunu bir avantaja dönüştürebilir; tarzınızı yansıtacak mükemmel bir yatak odasına sahip olabilirsiniz.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
12 Kasım 2023, 14:39